Tři Fendrychové v Husově ulici

Husova ulice, která se kdysi nazývala Vyšehradská, patří mezi nejstarší ulice v Praze. Svůj současný název nese od roku 1870, kdy byla na žádost Pražanů přejmenována na počest mistra Jana Husa. Tato ulice, která kdysi spojovala Pražský hrad s Vyšehradem, je plná historie a legend.

Kousek od místa, kde se Husova ulice setkává s ulicí Karlovou, stojí dům U tří fendrychů. Podle pověsti zde na začátku 18. století žili tři důstojníci, praporečníci, každý z jiného pluku. Jednoho večera, pod vlivem alkoholu, si tito tři kamarádi přísahali, že ten, který z nich zemře jako první, navštíví po smrti své přeživší přátele.

Osud se brzy naplnil – první z nich padl v roce 1735 v Itálii. Jeho duch se prý skutečně vrátil do domu v dnešní Husově ulici a předpověděl svým dvěma kamarádům, že i jejich smrt se blíží.

Oba důstojníci byli touto předpovědí vyděšeni natolik, že se rozhodli vzdát vojenské kariéry a uchýlili se do kláštera Panny Marie Sněžné, doufajíc, že se tím vyhnou nevyhnutelnému osudu. Bohužel, smrt si je našla i tam a předpověď se tak naplnila do posledního slova.

Tento příběh dodává Husově ulici a jejím starobylým domům ještě více tajemné atmosféry a připomíná, že v Praze se historie a legendy často prolínají.

Historické reálie 

Skutečnost za legendou o domě U tří fendrychů je pravděpodobně mnohem prozaičtější. Zdejší majitelé v domě provozovali krejčovství, a malby důstojníků na plechu, které daly domu jeho jméno, byly pravděpodobně použity jako reklamní poutače do štítu domu již někdy kolem roku 1569.

Dům prošel významnou renesanční přestavbou v roce 1877, která dodala budově nový vzhled, ale jeho kořeny sahají ještě hlouběji do historie. Pod domem se totiž nacházejí gotické sklepy, které připomínají starší stavební vrstvy této části Prahy. V přízemí domu je možné vidět zajímavou kombinaci architektonických stylů – klasicistní krámový portál se zde setkává s bosovaným renesančním portálem na pravé straně.

Tyto historické detaily ukazují, že i když legendy mohou být fascinující, skutečná historie místa je často stejně zajímavá a nabízí pohled na vývoj architektury a obchodního života v Praze.